Estetik ameliyatları sosyal medya etkisi altında

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hayati Akbaş, kişilerin sosyal medya kullanırken kendi görüntülerini düzenleyip farklılaştırdıklarına değinerek bu durumun sonucunda kişilerin yayınladıkları hallere benzemek için estetik merkezlerine başvuru yaptığını aktardı. Konuya ilişkin “Kişilerin gerçek şekillerinden farklı bir şekilde topluma kendilerini göstermelerinin psikolojik, sosyolojik, etik ve ahlaki birçok sıkıntısı kesinlikle ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Hayati Akbaş, sosyal medyanın çok yaygın kullanımı ile birlikte insanlarda fotoğraf paylaşımının yaygınlaştığını dile getirdi. İnsanların kendi fotoğraflarını düzenleyerek sosyal medyada paylaştığını aktaran Akbaş, “Ben bunu bir plastik cerrah olarak doğru bir yaklaşım olarak düşünmüyorum.” açıklamasını yaptı. Kendisine gelenlerden birini örnek veren Akbaş, 25 yaşında bir kızın sosyal medyadan paylaştığı fotoğraf ile biriyle tanıştığını belirterek “İş evlenme noktasına gelmiş. Kız ağlayarak bana geldi. ‘Ben hep düzenlenmiş fotoğraflarımı sosyal medyada kullandım ve birisi ile tanıştım. Kişi o halimi biliyor fakat gerçek halim bu’ dedi. Kişinin gerçek hali ile sosyal medyada kullandığı fotoğraflar ile hiçbir bağlantı yok. Kız ağlıyor ve ‘beni buna benzetin’ diyor.” sözlerini kullandı.

Bu durumun hiç doğru olmadığını belirten Akbaş, “Kişilerin gerçek şekillerinden farklı bir şekilde topluma kendilerini göstermelerinin psikolojik, sosyolojik, etik ve ahlaki birçok sıkıntısı kesinlikle ortaya çıkacaktır.” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x